Apr 23, 2024  
2022-2023 Undergraduate Catalog 
    
2022-2023 Undergraduate Catalog [ARCHIVED CATALOG]

Trustees


Board of Trustees, 2022-2023

Kathleen Kund Nolan, ‘79, Chair
Frank D. Boyer
Frank J. Dalicandro ‘77
Rev. Francis W. Danella, OSFS, D.Min. ‘70
Joseph Fitzpatrick, Esq.
Frank J. Ford, Jr. ‘74, M.B.A
Rev. James J. Greenfield, OSFS ‘84, Ed.D.
Rev. Matthew J. Hillyard, OSFS ‘84, M.Div., M.A.
Gary J. Iacocca
Rev. Msgr. David L. James, V.E., M.Div., J.C.L.
Brian E. Kearney, M.B.A.
V. Rev. John Kolodziej, OSFS
The Hon. Joseph F. Leeson, Jr. ‘77
Keenan D. Lynch, Esq.
Gene J. Marino ‘81
Vincent J. Moffitt ‘69, M.D., F.A.A.P.
Maria C. Montero, Esq.
Kathleen Kund Nolan ‘79
Rev. Ronald W. Olszewski, OSFS, Ph.D.
John D. Stanley, Esq.
Most Rev. Barry R. Strong, OSFS ‘78, S.T.D.
Joseph C. Trinkle, Jr. ‘81, C.P.A.
Kathleen Waterbury Reilly
Thomas V. Whalen, M.D., M.M.M.

President’s Advisory Council

Dennis M. Abruzzi
Michael M. Albarell, Jr.
Anthony G. Auteri, M.D.
Aman M. Barber III, Esq.
Lina Barbieri ‘94
Carol Beidleman Frisby P’00
Megan Beste
Ashim K. Bhowmick
John J. Blair
James F. Bova
Michael J. Brennan ‘01
Robert J. Breslin
Jane L. Brooks ‘16
Greg L. Butz
Michael Butz
Vincent O. Cardile
Jason K. Casarella ‘97
Danielle M. Cassidy ‘09
Howard S. Cohen, C.P.A., C.F.E.
Daniel C. Confalone
Debrah N. Cummins Stellato
Cynthia W. DeRose ‘90
The Hon. John E. Domalakes ‘69
Paul G. Domalakes, Esq. ‘73
Glenn Faust
Anne W. Fiore
Kevin F. Flemming ‘97
James J. Fronheiser
Thomas J. Garrity
Robert F. Goehler P’01, P.E.
Jon A. Hammer
John C. Hayes
E. Barry Hetzel
C. Andrew Hobbie
Kevin J. Hopkins ‘03
Ronald J. Jacobs ‘69
Renee A. James
Sharon L. Kaszyski ‘97
Deacon George C. Kelly, Jr. ‘69, P’93, P’97, P’99, P’04, P’07
Patrick R. Kilcur ‘06
Mary T. Kinneman
James M. Knepp
James F. Kostecky, P.E.
Katherine M. LaBuda ‘00, ‘10
Joseph W. Leary IV ‘92
Paul A. Leese ‘98, ‘01
Sheri A. Leo
Robert W. Lepley
Martin C. Levin, C.P.A.
Bruce Levis
Charles G. Lewis ‘82, P’04, P’06
Donna LoStocco
James P. Mackin ‘80
W. Anthony Major ‘95, P’87
Paul Mazzucco
Matthew C. McConnell
Coleen M. McGee ‘05
John E. McKeever, Esq.
Leslie A. Myers ‘17
Michael R. Nesfeder, Esq.
Eugene J. Nosovitch, Jr.
Mark J. Pesavento
Mary M. Pratt-Henaghan ‘88
James F. Reilly, M.D.
Thomas J. Roberts
Forrest A. Rohrbach
Josephine P. Ronca
Janet E. Roth M’00
John A. Russo
Martin D. Russo ‘82, P’06
Judith N. Sabino ‘83
Amy L. Saborsky ‘02, Psy.D.
James A. Santanasto 
Achille C. Scache ‘07, Esq.
Craig J. Schafer
Shane J. Schmeckenbecher
Terry Simpson
Peter A. Sipple
Michael T. Smale, C.I.C.
Joseph D. Smith
Paul J. Smith, Jr.
Matthew A. Sommerfield
Jennifer L. Stephens M’21, D.O.
Mark A. Sverchek ‘97
Sharon A. Sweeney ‘78, D.N.P., M.S.N., R.N., C.C.N.S.
Monica L. Toggas Heffner
The Hon. Patrick J. Toomey
Edward G. Topper
T. Benjamin Traud, Esq.
Joseph P. Troy ‘70, Esq.
Col. Samuel Vernierno, Jr. ‘90
Mario O. Vicari, Jr. ‘83
Alpa Yagnik
Frank M. Yandrisevits III ‘80
Tim Yenawine

Honorary Life Members

Alfonso C. Abruzzi
Thomas J. Bisko
Estelle Marcon Boyer
Gene M. Buckno
Robert G. Ciccone
Henry T. Lyons, Jr.
Timothy J. McDonald P’98
Vincent Naso, Jr.
Walter R. O’Connell P’81, ‘87
Phillip S. Schwartz
Sheldon P. Siegel
Ercole J. Spinosa P’82, P’89, P’02
Ronald J. Young